SK

Zoznámte sa s bio bavlnou

Dnes už každý vie, že ak chceme zachovať našu planétu obývateľnú aj pre ďalšie generácie, musíme sa správať zodpovedne. Úplne bežne triedime odpad, snažíme sa kupovať kvalitné potraviny aj kozmetiku. Hoci oblečenie dlho zostávalo pozadu, čoraz častejšie sa teraz tiež pozeráme na príbeh oblečenie, ktoré nosíme. Od úplného začiatku nás zaujíma všetko, čo je možné urobiť ekologickejšie, než je bežné. Náš dodávateľ ako jeden z prvých európskych tlačiarní na textil tlačí výhradne ekologicky eco-friendly farbami, ktoré neobsahujú žiadne ťažké kovy či ftaláty.

Konvenčné pestovanie bavlny

Bavlník je náročný na teplo aj vlhko a pestuje sa najmä v rozvojových krajinách. Tam sú malí poľnohospodári životne závislí na výnosoch a preto veľmi často používajú lacné a toxické chemické postreky. Tie potom ničí zdravie nielen ľuďom, ktorí sa na výrobe podieľa, ale aj vo veľkej miere ničí životné prostredie. Až 1/4 celosvetovej spotreby pesticídov a insekticídov spadá práve na pestovanie bavlny. Tá pritom tvoria iba 2,5 percenta celosvetového poľnohospodárstva. Pretože nedochádza k pravidelnému striedanie plodín na pôde, dochádza k erózii. Z toho dôvodu sa poľnohospodári uchyľujú k používaniu umelých hnojív zaťažujúcich prírodu. K ďalšiemu zaťaženie potom dochádza počas spracovania a úprav vlákna.

Čo je to organická bavlna čiže bio bavlna?

Jedná sa o klasickú bavlnu, ktorej pestovanie prebieha bez použitia herbicídov, pesticídov a umelých hnojív. Spôsob, akým sa aj napriek tomu podarí docieliť vysokej výťažnosti je úplne prírodný. Pri pestovaní sa využívajú znalosti prirodzené biodiverzity. Vďaka tomu sú farmári schopní ochrániť bavlnu pred škodcami napríklad tým, že v blízkosti bavlny vysadí určité plodiny, ktoré vyhľadávajú prirodzení nepriatelia škodcov. Pestovanie viac druhov pohromade pomáha aj pred zaburinením. Tomu sa predchádza tiež efektívnym zavlažovaním, okopávaním a mulčovaním.

V čom je bio bavlna lepšia ako klasická bavlna?

 • Nezaťažuje životné prostredie
 • Má dlhodobé pozitívne dôsledky pri ochrane životov a zdrojov vody
 • Vlákna sú jemnejšie a kvalitnejšie vďaka ručnému zberu

V prípade GOTS certifikátu naviac:

 • Je zdravotne nezávadná a vhodná aj pre dojčatá a alergikov
 • Celá výroba od semienka až po konečný výrobok prebieha bez škodlivých chemikálií.
 • Umožňuje ľuďom lepší život vďaka etické a čisté výrobe

Vyberte si tričko alebo mikinu z bio bavlny a urobte svet zase o kúsok lepším miestom.

Rozdiel je poznať na prvý dotyk. Oblečenie z biobavlny je mäkké a jemné na dotyk, odolné, dlhšie vydržia a zachováva si tvar a farby aj po mnohých praniach.

Certifikáty

Certifikát Oeko-Tex Standard 100

Oeko-Tex Standard 100 je medzinárodná testovací a certifikačný systém pre textílie, vyrábané iba zo zdravotne nezávadných materiálov. Tento certifikát vznikol v roku 1992. Oeko-Tex Standard 100 je významná svetová ekologická značka pre textilné výrobky, obzvlášť je odporúčaný pre dojčatá a osoby so zvýšenou alergickou reakciou. Produkty, ktoré dostali certifikát Oeko-Tex Standard 100 Vám poskytujú istotu, že nespôsobujú žiadne riziká pre ľudské zdravie.

Global Organic Textile Standard (GOTS)

Ide o najprísnejšie medzinárodný certifikát, ktorý zaručuje ekologickú výrobu od pestovania, cez spracovanie až po distribúciu hotového výrobku. Zároveň tiež zaisťuje etickú a sociálne zodpovednú stránku výroby v súlade s Fair Trade. Sociálne kritériá, ktoré sa sústredia na kvalitu pracovných podmienok, vychádzajú z noriem Medzinárodnej organizácie práce (ILO – International Labour Organization). Výrobky s týmto certifikátom sú v súčasnej dobe najčistejšom možným spôsobom výroby.

Prečo je dobrý nápad objednávať GOTS certifikované výrobky?
 • Pri ekologickom pestovaní bavlny výrobcu chráni pracovníkov na farme i životné prostredie.
 • Pri potlači textilu bez nebezpečných chemikálií chránime našich zamestnancov vo výrobe i životné prostredie.
 • Keď objednáte výrobky, ktoré nemajú žiadne škodlivé zvyškové látky, chránime tak koncového spotrebiteľa – svojho zákazníka.

Čo znamená certifikácia Fairtrade (Fair Wear)

 • Ľudia sú zamestnaní zo svojej slobodnej vôle a bez donucovacích prostriedkov,
 • Majú možnosť kolektívneho vyjednávania a možnosť zakladať odbory,
 • Sú na bezpečnom a čistom pracovisku, majú k dispozícii potrebné ochranné pomôcky a prístup k pitnej vode,
 • Odmenu majú aspoň vo výške životného minima, ktoré im umožňuje uspokojiť základné potreby,
 • Sú chránené pred diskrimináciou, hrubým a nehumánnym zaobchádzaním a obťažovaním,
 • Majú istotu stáleho zamestnania oproti zmluve, 
 • Detská práca je zakázaná.

Pracovný čas nepresahuje 48 hodín týždenne, nadčasy sú dobrovoľné, neprekračujú 12 hodín týždenne a pracovníci za ne dostávajú príplatok.

Ďalšie použité materiály

Recyklovaný polyester

Recyklovaný polyester je špeciálny materiál vyrobený z recyklovaných zdrojov ako napríklad PET fliaš, polyesterového odpadu alebo aj starších odevov. Pri výrobe sa suroviny čistí, rozomelú a vyškvarujú vlákna, čím sa vytvorí materiál s rovnakými vlastnosťami ako čistý polyester – pevnosť, nemačkavosť, ľahká údržba a vysoká odolnosť. Na výrobu sa pritom využije približne o 90% menej vody a 70% menej energie ako pri výrobe bežného polyesteru. Uhlíková stopa pri výrobe je tiež o 75% nižšie ako pri klasickom polyesteru a dokonca o 50% nižšia ktoré pri výrobe organickej bavlny.

Použitím recyklovaných materiálov s možnosťou ďalšej recyklácie sa uzavrie kolobeh textilu bez odpadu.

DOVOLENKA

V období od 11.-16.8.2023 sme pozastavili expedíciu. Všetky objednávky vytvorené v tomto období budú expedované 17.8.2023.

Ďakujeme za pochopenie.
LKH